Maxim Borisov vítězí i na RIGA OPEN 2013

admin | Zařazeno v AKTUALITY, SVĚTOVÁ LIGA | Publikováno 25-12-2013

0

Na druhý velký turnaj Světové ligy se vydala početná výprava českých hráčů. Z našeho klubu vlivem zranění neodcestovali bratři Tmějovi, kteří bohužel nepojedou ani na švédské mistrovství do Malmö začátkem příštího roku. Láďa má natrženy kolenní vazy na levé, Petr natržený sval na pravé noze. Ach ten florbal. Termín uzdravení obou hráčů – neznámý. Šestici hráčů našeho klubu – Petra, Miloše, Honzu, Patrika, Žeňu a Vaška, doplnili hráči Kryštof Lébl z Big Bandu Praha a Zdeněk „Lopy“ Lopaur z Benátek. Cesta vypůjčeným mercedesem Vito trvající 16 hodin probíhala až na vánici na severu Polska v klidu. I polské silnice byly v lepším stavu, než jsme čekali, zvláště přibyla spousta kilometrů po dálnici kolem Wroclavy a Varšavy. Riga nás přivítala teplotou kolem nuly a slabým sněžením. Útulný Happy Hostel, kde nás noc vyšla na necelých 250,-Kč na osobu, byl pro naši výpravu připraven již dvě hodiny před oficiálním nástupem. Zbylo aspoň více času na regeneraci po náročné cestě. Žeňa Levdansky se od naší výpravy po příjezdu odtrhl. Měl domluvené ubytování u mistra světa z letošního roku z norského Stavangeru Atise Silise. (To ještě netušil, že svého ubytovatele v play-off vyřadí.)

Staří matadoři Petr s Milošem, kteří celou noc nezamhouřili oko a dbali na bezpečný dojezd celé posádky, měli v plánu vytáhnout „omladinu“ do města. Ovšem většina hráčů se po náročné cestě natáhla a na několik hodin usnula. Večer se už nikomu nikam nechtělo. Vystřídali jsme se v kuchyňce při přípravě večeří, osprchovali jsme se a před usnutím ještě debatovali o tom, co nás asi tak bude v sobotu čekat. Ráno nás překvapilo, stejně jako silničáře, zhruba 10 cm nového sněhu. Auto jsme odmetli a vyrazili po neuklizené silnici do rižské střední školy, kde se v tamní tělocvičně turnaj Světové ligy konal. Byl to již 15tý ročník a pořadatel při uvítacím ceremoniálu neopomněli připomenout předešlých několik ročníků. Odměnili přítomné vítěze minulých turnajů a poděkovali za filmové zpracování historie Riga Open lotyšské legendě Ilgvarsovi Pavlovskisovi. Jeho film byl promítán na zeď tělocvičny a připomněl začátky lotyšských turnajů. Skalp mistra sveta v play-off

Po slavnostním zahájení bylo 161 účastníků turnaje rozděleno do osmi skupin. Z každé prvních devět hráčů postupovalo do tzv. 1. ligy. Osm nejlepších zaregistrovaných hráčů podle světového žebříčku postoupilo automaticky do nedělních finálových skupin. Výjimkou byl šestý hráč světa Alexander Miloradov, který se nestihl včas zaregistrovat a musel projít sítem sobotních skupin. Místo něj byl nasazen devátý hráč světového žebříčku Dmitriy Koshman.

Do nedělních bojů z našich hráčů postoupili podle očekávání Patrik, Vašek a Honza, z Big Bandu Kryštof Lébl. Žeňa Levdansky byl nasazen jako osmý až do druhého dne turnaje. Miloš a Zdeněk vybojovali v sobotu 2. ligu, ve kterém se umístili na čtvrtém, resp. druhém místě. Petr Sládek si zahrál ligu čtvrtou, ve které se umístil na 15. místě. Do neděle postoupilo 40 nejlepších společně s osmičkou nasazených. Byly vytvořeny dvě finálové skupiny po 24 hráčích, postupovalo prvních dvanáct do play-off. Bylo opravdu o co bojovat, neboť první čtyři z každé skupiny měli volno a ušetřili jedno kolo play-off. Smůlu měl náš Patrik Petr, který dvě kola před koncem prohrál důležitý zápas o první čtyřku s klubovým kolegou Honzou Sládkem 2:3 a obsadil pátou příčku. Žeňa Levdansky ve druhé skupině obsadil 3. místo a ušetřil síly na další boje. Vaškovi Piklovi se už tolik nedařilo, obsadil ve své skupině 19. místo, Honza Sládek skončil dvacátý. Kryštof Lébl určitě pomýšlel na lepší umístění, ale na lepší než 18. místo ve skupině to tentokrát nebylo. V play-off se Patrik Petr nedokázal zkoncentrovat po zklamání ze zápasu s Honzou a nedostal se vůbec do zápasu s Artjomsem Zaharovsem. Byl bohužel vyřazen na zápasy 2:4 (0:2, 6:1, 2:3pp, 1:2pp, 6:2, 1:3). Škoda, psychika byla silnější než vůle po vítězství a Patrik tak obsadil na turnaji celkovou 17. příčku. Škoda jeho zaváhání ve finálové skupině s Honzou, Patrik by byl nejhůře devátý. Jediným želízkem našeho týmu v ohni zůstal Žeňa, který měl v prvním kole díky třetímu místu ve finálové skupině volno.

V osmifinále porazil Germana Fokina z ruska 4:1 na zápasy, (1:3,4:0,3:0,2:0,3:2pp) ve čtvrtfinále na něj čekal mistr světa, třetí nasazený Atis Silis. Po prvním prohraném zápase 2:3 se Žeňa uklidnil, vnutil soupeři svou hru a čtyřmi výhrami v řadě (2:0, 3:2, 6:5pp, 6:2) sérii otočil a zvítězil 4:1 na zápasy. V boji o finále nastoupil Žeňa proti lotyšskému hráči Edgarsu Caicsovi, druhému hráči z mistrovství světa a prvnímu nasazenému na tomto turnaji. Tady se už Žeňovi tolik nedařilo – zápasy byly sice vyrovnané, ale Edgars měl více zkušeností ze zápasů play-off a potvrdil to postupem do finále po sérii 4:1 na zápasy (4:2, 2:4, 4:3, 5:3, 4:2). Druhým finalistou se stal ruský hráč Maxim Borisov, vítěz turnaje v Helsinkách, který v souběžně hraném semifinále porazil finského hráče Ahti Lampiho 4:1 na zápasy (6:4, 2:3pp, 4:3, 5:2, 4:1). Boj o třetí místo svedl Žeňu proti Ahtimu, zápasová série byla hrána na tři vítězná utkání. Za nerozhodného stavu 2:2 na zápasy rozhodoval poslední zápas, ve kterém náš hráč vedl 2:0 a 3:2, přesto zápas neudržel ani do prodloužení za stavu 3:3. Ahti Lampi z poslední akce vteřinu před koncem rozhodl o svém vítězství 4:3 a na finské straně vybuchl gejzír radosti. Finále si zahráli dva nejvýše nasazení hráči Edgars Caics a Maxim Borisov. Série byla vyrovnaná, hrálo se na čtyři vítězná utkání a i zde došlo na maximální počet zápasů. Edgars, podporován většinou domácích příznivců vedl v sérii 3:2 na zápasy a stačila mu jedna výhra k titulu na druhém velkém podniku světové ligy. Maxim se štěstím vyrovnal sérii na 3:3 vítězstvím 2:1 a v rozhodujícím sedmém zápase měl od začátku navrch. Zvítězil 5:2, na zápasy 4:3 a přiblížil se k vítězství v celkovém pořadí Světové ligy 2013/2014. Po výhře v Helsinkách a teď v Rize může poslední krok udělat začátkem ledna ve švédském Malmö. Možná si ale počká na domácí turnaj v Moskvě, který se bude konat 15. – 16. 3. 2014.

Našim hráčům je třeba poděkovat za slušné výsledky, je mnoho co zlepšovat, zvláště v play-off se hraje úplně jiným způsobem než zápasy ve skupinách. Je důležité jezdit na tyto velké turnaje, sbírat zkušenosti, zvláště sledovat zápasy play-off. Učit se od nejlepších z první dvacítky, kteří svoji výkonnost dokazují již několik let na světových turnajích či mistrovství světa.

   

25.12.2013   FOTOGALERIE RIGA OPEN 2013
   THC ∙ STIGA ∙ ELITES