O sedmém titulu v řadě rozhodl Michal Hvižď v souboji kapitánů.

admin | Zařazeno v AKTUALITY, MISTROVSTVÍ REPUBLIKY | Publikováno 01-06-2015

0

MR 2015 PrahaPoslední květnový víkend se v pražských Satalicích konalo již 25. Mistrovství České republiky ve stolním hokeji. V sobotní kategorii družstev náš tým obhajoval titul z Jihlavy.

Do soutěže se přihlásilo 18 týmů, o šest více než v loňském roce. Pořadatel mistrovství, klub HCS Žabka Praha, slavil 20-ti leté výročí založení klubu a zhostil se této akce na výbornou! I počasí zajistil teplé a slunečné. Na turnaj dorazili také „Otcové Zakladatelé Žabky“ – Aleš Fiala, Míra Čadil, Venca Vopava a Pepa Jelínek. Jejich sestavu doplnil „mlaďoch“ Jakub Matýsek. Byla radost popovídat si se starými známými po tolika letech.

Týmy byly rozlosovány do čtyř základních skupin. Našimi soupeři ve skupině „A“ byly THC Svitavy 93, BSE United „A“, Dream team Petra Havlíka Příbram a Otcové Zakladatelé Žabky.

Všechny zápasy náš tým suverénně vyhrál a postoupil do osmifinálové skupiny bez ztráty bodu, kde o co nejlepší umístění do play-off porazil pražský Big Band 15 : 7, SHC Cheb 17 : 5 a plzeňské Gladiátory „beta“ 21 : 2. Ve čtvrtfinále jsme skoro už tradičně narazili na klub z Benátek, který nekladl odpor a po vítězství 16 : 5 nás v semifinále čekali hráči Big Bandu Praha, které jsme už v osmifinálové skupině jednou porazili. Tentokrát byla série vyrovnaná, až do konce se bojovalo o každý bodík. V sérii se bohužel nedařilo Láďovi Tmějovi, který všech svých pět zápasů prohrál. Jeho ztrátu dohnali ostatní. Dařilo se zvláště jeho bratrovi Petrovi, který nepovolil soupeři ani bod. Patrik Petr vyhrál čtyřikrát, Michal Hvižď a Vašek Pikl měli vyrovnanou sérii 2 – 1 – 2. Vítězství 12 : 10 posunulo náš tým opět do finále. Našim finálovým soupeřem byla domácí Žabka Praha, která se netajila ambicemi na vítězství. Spousta nervozity padla na domácí hráče hnané dopředu většinou přihlížejících. Po první sérii, ve které naši hráči zvítězili ve čtyřech kláních a jednou remizovali, byl stav pro domácí katastrofální 0 : 4!!! Pak ovšem nervozita z domácích spadla a začali náš náskok postupně ztahovat. Znervózněli naopak naši hráči, některé zápasy v posledních vteřinách ztratili a výsledkem po pěti sériích byla remíza 11 : 11. Poprvé v historii Mistrovství České republiky museli proti sobě nastoupit ve finále kapitáni obou mužstev. Za náš tým Michal Hvižď, který si turnaj užíval už od základních skupin. Na straně soupeře Zdeněk Matoušek mladší. Michal už ve finále jednou Zdeňka porazil hned v prvním kole 3 : 0, teď šlo ale o vše. Jeden zápas musel rozhodnout o novém mistru.

MR_2015_Praha_sataliceVětšina přihlížejících si přála naši porážku, chtěli vidět po šesti letech na nejvyšším stupni jiné mužstvo. Pro domácí by vítězství znamenalo v době jejich výročí tu sladkou třešničku na dortu. Michal byl psychicky navrch, podařilo se mu skórovat hned z první akce. Dlouho vedl, ale zhruba minutu a kousek před koncem Zdeněk z levé strany vyrovnal. Po rozehrání ovšem Michal z leva na střed znovu strhl vedení na svoji stranu. Po dalších dvaceti vteřinách přidal Michal rozhodující úder z leva na teč a vedl 3 : 1. O vítězi bylo rozhodnuto, na obrat už Zdeněk neměl.
Bylo to krásné finále, klobouk dolů před „Žabáky“, ale štěstí měl tentokrát náš tým a po sedmé za sebou se stal Mistrem České republiky.
Nedělní dopolední program mistrovství začal kategorií veteránů, juniorů a turnajem žen. Ve veteránech měl náš klub zastoupení hned třemi hráči. Po utkáních v základní skupině, která čítala 16 hráčů, se všem našim zástupcům podařilo probojovat do nejlepší osmičky. Miloš skončil třetí, Vašek šestý a Tonda Šrajer, který přijel obhajovat celkové třetí místo z Jihlavy, skončil osmý. V play-off Tonda narazil na vítěze základní skupiny Honzu Dryáka, který byl velkým favoritem na titul. Honza šel za svým cílem a zvítězil 3 : 0 na zápasy (5 : 2, 4 : 2, 6 : 4). Smůlu měli dva další naši hráči, kteří narazili ve čtvrtfinále na sebe. Více štěstí měl Vašek Pikl, který porazil ve vypjaté sérii Miloše 3 : 2 na zápasy, i když prohrával 1 : 2 (3 : 6, 4 : 1, 4 : 3, 0 : 1, 2 : 3). Miloš skončil v celkovém pořadí na pěkném pátem místě, díky umístění po základní skupině, kde byl třetí. Tondovi Šrajerovi patří osmá příčka. Vašek Pikl v semifinále zvítězil nad Danielem Matýskem ve vyrovnané sérii 3 : 0,z toho dvakrát v prodloužení (2 : 1 PP, 4 : 3, 2 : 1 PP) a postoupil do finále. Druhým finalistou byl Honza Dryák, který v semifinále vyřadil loňského šampióna Pavla Plešáka 3 : 1 (4 : 3 PP, 1 : 3, 6 : 1, 6 : 4). Ve finále náš hráč neměl žádnou šanci proti rozjetému favoritovi celé veteránské soutěže a prohrál po třech zápasech 0 : 3 (6 : 3, 3 : 1, 2 : 1). Honza si tak vzal po roční přestávce titul zpět do svého držení a to zcela zaslouženě. Byl celý rok nejlepší a doufejme, že svoji formu prodá ve veteránské kategorii i na Mistrovství světa v Petrohradě.

V soutěži juniorů jsme měli zastoupení v Michalu Kobrlovi, který po loňském čtvrtém místě měl letos ambice na jednu z medailí. Spolu s Jirkou Chylíkem a Honzou Sládkem byli jednoznační favorité na stupně vítězů. Zbylých sedm juniorů nemělo šance, alespoň pro letošní mistrovství.

V základní skupině hrál opět každý s každým dvoukolově, nejlepší čtyři postoupili do semifinále. Šlo o to, kdo doplní tři jmenované, kteří měli účast papírově jistou již před začátkem bojů. To štěstí měl Samuel Hána, který skončil v tabulce před svými kamarády z BSE UNITED bratry Kahounovými.

V semifinále došlo málem k obrovskému překvapení. Samuel Hána se do vítěze základní skupiny Jirky Chylíka pustil již od začátku a výsledkem byla jeho výhra v poměru 2 : 1. Zaskočený Jirka nevěděl najednou co hrát a přizpůsobil se stylu hry Samuela. Prohrál tedy i druhý zápas 3 : 4 po prodloužení. Jenže udělat ten třetí bod v sérii je to nejtěžší, i když je k vítězství už jen kousíček. Jirka, podporován domácími fanoušky, zmobilizoval všechny síly a zápas po výsledcích 4 : 2, 6 : 1 a 3 : 1 otočil ve svůj prospěch na 3 : 2 na zápasy. I druhá semifinálová série se hrála na maximální počet zápasů. Ještě loni spoluhráči z jednoho klubu, Honza Sládek a Michal Kobrle, nastoupili proti sobě do boje o finále. Mistři_2015Michal začal dobře, zvítězil v prvních dvou zápasech 4 : 3 PP a 5 : 3. Ovšem potom Honza sérii otočil na 3 : 2 ve svůj prospěch (3 : 1, 2 : 1 PP, 3 : 1).

Finále i boj o třetí místo bylo již jednoznačné. Michal Kobrle vybojoval bronzovou medaili, porazil Samuela Hánu 3 : 0 na zápasy (9 : 0, 2 : 1 PP, 6 : 2) a Jirka Chylík ml. zvítězil nad Honzou Sládkem také v poměru 3 : 0 (4 : 2, 2 : 1 a 3 : 0).

Příští rok se bude konat mistrovství republiky v Třinci, doufejme, že náš tým bude bojovat opět o zlaté medaile a nějaká ta medaile cinkne i v kategorii veteránů a juniorů.THC ∙ STIGA ∙ ELITES