Swedish Masters 2013 – Úspěch českých hráčů – Michal Hvižď stříbrný

admin | Zařazeno v SVĚTOVÁ LIGA | Publikováno 03-02-2013

0

Po dlouhém váhání, kde pořádat další turnaj Světové ligy, se švédští pořadatelé rozhodli pro třetí největší švédské město Malmö. Loňský, pořadatelsky dost nekvalitně připravený turnaj, byl přesunut ze Stockholmu na jih Švédska. Pro české příznivce těchto švédských turnajů jednoznačné plus, neboť nebylo nutné shánět letenky do podstatně vzdálenějšího hlavního města Švédska, kde se většinou tyto turnaje v posledních letech konaly. Cestu do Malmö lze pohodlně absolvovat autem až do německého přístavu v Rostocku. Odtud nebo případně ze Sassnitzu či Travemünde lze pohodlně cestovat trajektem do švédského přístavu Trelleborg, odkud je to do Malmö zhruba nějakých 30 km.

Výhodou pro české i ostatní zahraniční hráče bylo nulové startovné jako omluva za změnu místa konání turnaje a opožděné informace o turnaji na webu.
I když každým rokem klesá počet hráčů na Swedish Masters, do Malmö přijela spousta výborných hráčů. Chyběl sice obhájce trofeje z loňského roku Maxim Borisov a několik výborných ruských, švédských, finských i lotyšských hráčů, nicméně kvalita turnaje byla oproti loňsku na velmi dobré úrovni. Kde jsou ty doby, kdy na Swedish Masters jezdilo kolem 200 lidí a turnaj byl dvoudenní. Od loňska, kde bylo „pouhých“ 116 účastníků, letos jenom 104, počet stále klesá. Ještě že se na turnaj vydalo rekordních 23 českých hráčů, kteří určitě svými výsledky oproti loňskému turnaji příjemně překvapili. Škoda, že na turnaj s námi nemohl vyrazit náš nejlepší, podle světového žebříčku 10. hráč, Petr Tměj, který v den odjezdu právě skládal státní zkoušku. Na poslední chvíli startovat na turnaji se rozhodl Žeňa Levdansky, který původně plánoval až cestu na turnaj do Moskvy. Bohužel musel do Malmö po vlastní ose, náš mercedes byl zplna obsazen devíti hráči.
Největší naděje si dělala trojice našich žebříčkově nejlepších – Michal, Žeňa a Patrik, pro které byl cíl jasný. Postoupit nejdříve do skupiny „A“ a později se pokusit o play-off. V případě úspěchu byla šance postoupit ve Světovém žebříčku klubů na čtvrté místo. V případě Michala Hviždě, jeho postupu do play-off, výrazný posun v kategorii jednotlivců. Účastníci byli rozděleni do čtyř základních skupin po 26-ti hráčích a naši splnili první úkol, postup mezi 48 nejlepších. Nutno dodat, že kromě již našich tří zmiňovaných se do skupiny „A“ dostal Láďa Tměj a po vynikajících výkonech i náš junior Honza Sládek, který ve skupině skončil z 12-ti postupujících na vynikajícím šestém místě a nechal za sebou mnohem zkušenější hráče. Nepříjemným překvapením bylo ve stejné skupině až 13-té místo Kryštofa Lébla z Big Bandu, které ho odsoudilo hrát skupinu „B“, kde se nakonec sešla početná česká skupina.

Vůbec největším zklamáním byl výkon Michala Zunky, který tak příjemně překvapil na loňském Swedish Masters 21. místem. Letos svými nevyrovnanými výkony překvapuje nejen na Českém poháru, jeho výkony jsou jak den a noc!!! Pro něj zbyla až skupina „C“.
Mezi nejlepších 16 hráčů se dostali dva naši hráči – Michal a Žeňa, Patrikovi bohužel k vytouženému postupu do play-off chyběl jediný bod. Naší dvojici v play-off doplnil zkušený veterán Honza Dryák z Big Bandu Praha, který na Českém poháru pravidelně v play-off válčí s naším Michalem. Michal vyřadil zkušeného domácího hráče Richarda Sjöstedta 4 : 0 na zápasy, Žeňa Levdansky dalšího švéda K. Bindekranse 4 : 3 po velkém boji. Mezi osmičku nejlepších se po vítězství nad S. Sainiem probojoval i Honza Dryák. Bohužel v osmičce nejlepších na sebe narazili Michal s Žeňou a postoupit mohl jenom jeden. Michal měl formu a svého klubového spoluhráče porazil celkem snadno 4 : 0 na zápasy. Honza Dryák si poradil s M. Arenlindem 4 : 1 a oba čeští hráči bojovali o účast ve finále. Michal svůj boj se Švédem Friesem vyhrál 4 : 2, Honza prohrál s favoritem a druhým mužem z loňského Swedish Masters Yanisem Galuzem 0 : 4 na zápasy.

Finále mělo bohužel pro nás hořkou příchuť, neboť pořadatelům se turnaj protáhl oproti harmonogramu a naši výpravu tlačil čas odjezdu trajektu z Trelleborgu. Bylo to zřejmě nejrychlejší finále v historii švédských mistrovství. Michal prohrál 0 : 4 na zápasy, většinu jich ukončil ještě před limitem, když prohrával o dvě či tři branky. Na trajekt jsme najeli na poslední chvíli, přesto budeme na letošní Swedish Masters vzpomínat jako na velmi úspěšné. Čeští hráči na stříbrné a dělené bronzové příčce = velký úspěch pro náš český stiga hokej.

A jak si vedli další naši hráči? Žeňovi patřila krásná sedmá příčka, Patrik Petr obsadil 20. příčku, Honza Sládek 35. místo, Láďa Tměj byl 39. Miloš obsadil ve skupině „B“ šestou příčku. Skupina „B“, to byl takový český turnaj, kde mezi sebou bojovalo 7 Čechů. Skupinu „C“ vyhrál Michal Zunka, který zvítězil ve všech jedenácti utkáních. Vynikající turnaj odehrál Honza Sládek, který nejenže obsadil 35. místo v celkovém pořadí, ale v turnaji juniorů získal pohár za druhé místo. Nechal za sebou trojici zkušenějších českých juniorů. Za týden pokračuje Český pohár šestým kolem na Kladně a doufejme, že forma našim hráčům vydrží, že se dočkáme kvalitních zápasů a dobrého umístění. Děkuji Vám za předvedené výkony, reprezentaci našeho klubu a pravděpodobný postup na čtvrté místo ve Světovém žebříčku klubů.THC ∙ STIGA ∙ ELITES