V Letovicích se dařilo….. Máme pátý titul v řadě, navíc Michal Hvižď poprvé mistrem republiky

admin | Zařazeno v MISTROVSTVÍ REPUBLIKY | Publikováno 03-06-2013

0

Mistři republiky z Letovic - THC Stiga ElitesNejdůležitější turnaj sezóny – Mistrovství republiky družstev – připadl na 1. června, tedy na den, kdy slaví svátek všechny děti. Stolní hokej je naším okolím vnímán jako „dětský“ sport, ale nám, kteří jednou zasedli nebo se postavili za táhla této krásné „stolní hry“ lze jen těžko vnutit názor, že jde jen o dětskou hru. Stejně jako skupina Beatles, tak i stolní hokej je pro věkovou skupinu od 6 do 100 let. V Letovicích, kde se letos Mistrovství republiky konalo, tak všichni účastníci sobotního klání oslavili svůj svátek, ať jim bylo šest nebo pětašedesát.
Pořadatelé letošního mistrovství republiky – klub THC Stiga Svitavy 93 – navázal na kvalitní Mistrovství z předešlého roku v Českých Budějovicích. Byly vytvořeny webové stránky turnaje, na kterých stejně jako v Budějovicích, byly veškeré informace o ubytování, stravování, dopravě. Dokonce byl k nahlédnutí jídelní lístek improvizovaného bufetu zřízeného pro tuto akci přímo ve sportovní hale TJ Sokol Letovice.

Program mistrovství začal už v pátek – 31. května, turnajem rodinných dvojic. Vítězství si odvezli bratři Leoš a Michal Hvižďovi. Druhou příčku obsadil Petr Turoň se synem Lukášem, třetí byl Zdeněk Matoušek se synem Zdeňkem. Dvojice hráčů našeho klubu, Jakub a Honza Sládkovi, skončila na příčce čtvrté.
To hlavní pro náš klub – obhajoba mistrovského titulu, celkově už pátého, byla na programu v sobotu – 1. černa. Po odmítnutí hráčů Michala Hviždě a Jakuba Sládka hrát na tomto mistrovství, byla naše sestava oslabena o dva výborné hráče. Možnost sesadit náš klub z trůnu mělo zhruba pět týmů. Očekávalo se, že boj o titul bude hodně vyrovnaný. Sice pražská sázková kancelář Kryšt-off Jisticz Lebl favorizovala náš tým kurzem 1,7, ale i další kluby měly slušné kurzy na vítězství.
Do turnaje družstev se přihlásilo devatenáct týmů, které byly rozděleny do čtyř základních skupin. Náš tým byl nalosován do skupiny „C“. Našimi soupeři byli THC Stiga Příbram, Absolut Desperation, BSE České Budějovice a Stiga HC Benátky „B“ – všechny tyto týmy se nám podařilo porazit. V další skupině na nás čekaly týmy Gladiators Plzeň, Třinec a zahraniční klub THC Dragon Košice ze Slovenska. Zvítězili jsme i nad těmito týmy a do play-off jsme měli „nejhratelnějšího“ soupeře, opět tým ze Slovenska – tentokrát tým SHK Skalica „A“. Zvítězili jsme 13 : 8 a čekali na vítěze zápasu HCS Žabka Praha – THC Blue Dragon Košice. „Žabáci“ porazili devítinásobného šampióna Slovenska 14 : 7 a věřili si i na nás, zvláště jejich mladý hráč Filip Hamáček, který hýřil optimismem před turnajem na facebookových stránkách Asociace. Přáli bychom „žabákům“ úspěch, vždyť být osmnáct let bez jediné medaile v týmové soutěži, to musí hodně mrzet. Nejblíže byli „žabáci“ medaili v roce 2008 v Příbrami, to obsadili 4. místo. Medaili za 3. místo získali pouze na slovenském mistrovství v roce 2004 a myslím si, že i v roce 2007, to ale není v žádných statistikách uvedeno. Bohužel pro „žabáky“ v semifinále narazili na náš klub. Po prohře 7 : 15 je čekal boj o bronzovou medaili s dalším pražským klubem – Big Bandem, který letos prohrál boj o finále s THC Třinec 10 : 11. Zajímavostí série bylo, že majitel pražské sázkové kanceláře nevyhrál ani jeden zápas a se skóre 5 : 12 v pěti zápasech, pomohl hráčům THC Třinec do finále proti našemu klubu. Jaký jste, pane Lebl, vypsal kurz na Třinec a kolik jste vsadil? Série mezi kluby Žabka Praha a Big Bandem o celkové třetí místo byl tak vyrovnaný, že musel rozhodnout až zápas kapitánů mezi Zdeňkem Matouškem ml. a Honzou Dryákem. Šťastnějším byl kapitán Big Bandu Honza Dryák, který zvítězil 2 : 1 a prodloužil čekání „žabáků“ na medaili o další rok.
Finálový zápas proti Třinci začali lépe třinečtí, kteří po první sérii vedli 3 : 2 na zápasy. Chleba se ale začal lámat v sérii druhé, kdy naši hráči porazili všechny hráče Třince a rázem to bylo 7 : 3 v náš prospěch. Ve třetí a čtvrté sérii jsme zvítězili stejným skóre 3 : 2 a před poslední sérií bylo o titulu rozhodnuto!!! Bylo to takové klidné finále, jakoby třinečtí byli smířeni již před ním s druhým místem a polepšením si o jednu příčku z loňského šampionátu.

Tři nejlepší kluby - spolu s námi dtuhý Třinec a třetí Big Band Praha
Našim hráčům nezbývá než poděkovat za výbornou reprezentaci klubu! Zvítězili bez dvou stabilních opor z minulých let, naopak výborně zahráli dva naši nováčci Patrik a Žeňa, pro které je letošní titul prvním a doufejme že, že ne posledním. Obrovský dík patří také legendě a takovému „Frantu Strakovi“ ve stolním hokeji – Vašku Piklovi, který naši sestavu doplnil na poslední chvíli a titul si užil zřejmě z nás všech nejvíce. Vašek projevil zájem v našem klubu zůstat. Uvidíme, jestli dojde k dohodě. Takového bijce a v dobrém slova smyslu „fanatika“, bychom určitě potřebovali. Díky, Vašku, ještě jednou za Tvé výsledky, za Tvůj přístup a odhodlanost, která z Tebe celou sobotu čišela. Bratři Tmějovi splnili to, co se od nich očekávalo, takže i jim patří velký dík. Letos to bylo po páté za sebou, co jsme vyrazili oslavit titul, tentokrát do krásné pizzerie. Spát jsme šli až po půlnoci. Šlo by se možná ještě déle, ale dva naši „dědci“ a jeden junior museli od 8 hodin nastoupit a bojovat o co nejlepší umístění v kategorii veteránů a juniorů.
„Staroušů“ bylo v základní skupině osmnáct – hrál každý s každým a osm nejlepších postoupilo do play-off. Vašek Pikl, který nám v sobotu pomohl k titulu Mistrů republiky družstev, potvrdil formu a skončil na třetím místě, náš předseda klubu překvapil všechny spoluhráče a získal v základní skupině 4. místo. Pro play-off určitá výhoda, ale na pátém místě skončil největší favorit mistrovství, evropský šampion z Rigy 2012 Honza Dryák. Miloš Honzu občas někdy porazil nebo s ním remizoval, ale porazit ho na tři vítězné zápasy by byl zázrak. Honza nebyl ve své kůži a Miloš vycítil šanci na slušný výsledek a tak první dva zápasy vyhrál. První 7 : 4, druhý 3 : 2 a ve třetím byl stav dlouho vyrovnaný. Překvapení se ovšem nekonalo. Honza třetí zápas vyhrál 3 : 2, čtvrtý 4 : 1 a pátý 4 : 2 a v sérii zvítězil celkově 3 : 2 na zápasy. V semifinále Honza vyřadil svého klubového parťáka Tondu Šurýna 3 : 1 na zápasy a ve finále pak Dana Matýska 3 : 0. Bylo vidět, že Honza během dne překonal virózu ze sobotního večera a postupně drtil jednoho soupeře za druhým.  Potvrdil roli favorita a obhájil veteránský titul. Třetí místo obsadil třinecký David Cibulka, který sice prohrával 0 : 2 na zápasy s Tondou Šurýnem, ale dokázal zápasovou sérii otočit na 3 : 2 ve svůj prospěch.
Naše juniorské želízko v ohni – Honza Sládek – v základní skupině obsadil druhé místo za Martinem Maděrou jen díky vzájemným zápasům. V play-off zapracovala opět „hlava“. V semifinále vedl nad Jirkou Chylíkem ml. 2 : 0 na zápasy, ale prohrál 2 : 3. Stejně tak v bojích o bronzovou medaili vedl nad Michalem Boštíkem 2 : 1, ale prohrál 2 : 3 a obsadil čtvrtou příčku. Příští rok to snad na medaili vyjde. Honza bude určitě lepší, než byl letos.

V turnaji jednotlivců postoupili do finálové skupiny mezi šestnáct nejlepších dva naši hráči – Michal Hvižď a Patrik Petr. Bohužel, ve čtvrtfinále narazili na sebe a Michal zvítězil 4:1 na zápasy a v semifinále ho čekal Standa Kraus. Michal nezaváhal a do finále postoupil po výhře 4 : 0. Na soupeře čekal hodně dlouho, neboť souboj o finále mezi Lukášem Turoněm a Zdeňkem Matouškem ml. byl hodně napínavý a dramatický. Lukáš vedl už 3 : 0 na zápasy, ale Zdeněk souboj nevzdal a dokázal otočit vývoj utkání na 3 : 4 ve svůj prospěch. Nepamatuji, že by Lukáš někdy prohrál čtyři utkání v řadě, páté v boji o bronz se Standou Krausem. Pak v sobě našel ještě zbytek sil a třemi výhrami v řadě otočil zápas a získal bronzovou medaili. Finále začal lépe Zdeněk, zvítězil v prvním utkání 3 : 2. Ale Michal čtyřmi výhrami v řadě získal vítězství 4 : 1 na zápasy a stal se poprvé mistrem republiky v hlavním turnaji jednotlivců.
Po pětiletém působení v našem klubu projevili Michal spolu s Jakubem Sládkem zájem přestoupit do svého mateřského klubu. Uvidíme, jak budou o prázdninách probíhat jednání o přestupu, ale účinkování v našem klubu nemohl Michal zakončit lépe. Škoda, že Jakub nenašel na konci sezóny formu a na lepší než 17. místo to nestačilo. Patrik Petr potvrdil během této sezóny vzestup. Na světovém žebříčku si během roku polepšil o 20 míst, v současné době figuruje na 28. místě. Na turnaji jednotlivců obsadil krásné šesté místo, škoda, že ve čtvrtfinále narazil na Michala, umístění mohlo být ještě lepší. Honza Sládek, čtvrtý to mušketýr, obsadil ze 48 účastníků krásné 22. místo, nechal za sebou takové zkušené matadory jako např. Adama Zielenského, Vláďu Krause, Martina Ženíška, Zbyňka Pilaře a další. Jeho otci Petrovi se zas tak nedařilo, obsadil celkovou 43. pozici.

Závěrem, stejně jako před rokem, bych rád poděkoval pořadatelům za skvěle připravené mistrovství. Vše klapalo, jak mělo a je velká škoda, že se na vlastní oči nepřijel podívat Pepa Veselý z Kamenného Újezdce, který měl velké pochybnosti o turnaji a o jeho pořadatelích, zda turnaj vůbec zvládnou. Škoda, že klub, jakým KAMAX s jeho historií je, nepřijel na sobotní mistrovství – tu pohodu, klídek a tabáček si mohl užít s námi všemi, co jsme se mistrovství zúčastnili. Tak snad Pepo příště!!!THC ∙ STIGA ∙ ELITES